Prawy klawisz Alt/Option a polskie znaki…

·

Największym moim zmartwieniem, jak przymierzałem się do MacBooka Pro, był rozkład klawiatury, a konkretniej fakt, że prawy ⌥ nie jest zaraz obok klawisza Spacji. Na forum myapple.pl przekonali mnie, żeby się tym zbytnio nie przejmować, ponieważ szybko się przyzwyczaję. Już trzeci dzień przyzwyczajam się do tego i niestety za dobrze mi nie idzie.

Aplikacja KeyRemap4Mac nie jest już rozwijana. Obecnie jej następcą jest Karabiner-Elements – moją konfigurację znajdziecie tutaj.

Było na tyle źle, że wyładowując moją furię za głupi zakup myszki bezprzewodowej, prawie szlag mnie trafił. Nie z powodu, że się mylę i wciskam niewłaściwy przycisk – w końcu zawsze jest funkcja Undo/Cofnij – ale z powodu mojego układu ścięgień i mięśni w prawym kciuku.

Na klawiaturze piszę bezwzrokowo od nastu lat i prawdą jest, że odruch niemalże bezwarunkowy ciężko jest zmienić. Tym bardziej martwiło mnie to, że na pewno będę korzystał regularnie z drugiego notebooka, który bynajmniej nie ma logo nadgryzionego jabłuszka. Pisanie raz tu, raz tam prawdopodobnie skończyłoby się apopleksją oraz amputacją prawego kciuka. Nie wiem jak Wy, ale zależy mi na tym kciuku – pomaga mi strzepywać popiół z papierosów.

Słyszałem powiedzenie, że „Google Twoim przyjacielem”, więc z Vervą (jakiekolwiek podobieństwo do produktów państwowych firm całkowicie zamierzone) zacząłem przeszukiwać zasoby internetu celem znalezienia idealnego rozwiązania. A idealnym rozwiązaniem byłaby zamiana funkcji prawego ⌘ z prawym ⌥. We wszystkich innych przypadkach i tak korzystam z lewych odpowiedników tych przycisków.

W Mac OS X można zamienić miejscami funkcje przycisków ⌘ i ⌥ w preferencjach systemowych w dziale Klawiatura i Mysz – ale niestety równocześnie zamienia lewą i prawą stronę klawiatury. To było nie do przyjęcia…

Na szczęście ktoś inteligentny pomyślał o potrzebach takich ludzi jak ja i napisał program o wdzięcznej nazwie KeyRemap4Mac.

Po ściągnięciu do katalogu ~/Downloads pliku tar.gz (lub gdziekolwiek) wystarczy klikąć dwa razy, aby rozpakować znajdującą się w środku aplikację. Instalacja jest banalna, ale na końcu wymaga restartu, czyli u mnie jakieś 20-30 sekund (szok!).

Po ponownym uruchomieniu systemu pojawi się odpowiednia ikonka w System Preferences. Wystarczy tam wejść i wybrać następujące opcje:

  • Zmienić funkcję prawego ⌥ (Option-R) na Command-L oraz zmienić prawy ⌘ (Command-R) na Option-L.

W ten sposób przypisujemy ⌘ do ⌥ i odwrotnie, jednak tylko z prawej strony spacji na klawiaturze…

To właśnie dzięki temu malutkiemu programikowi piszę ten post z uśmiechem na twarzy u człowieka już w pełni zadowolonego z funkcjonalności swojego ukochanego MBP.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n.

Comments are closed.